CUD MNIEMANY, CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE

W czwartek, 9 czerwca w Gminnej Bibliotece, młodzież Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie zaprezentowała spektakl pt. „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.

Treścią „opery wiejskiej” jest problem rywalizacji o rękę ukochanej dziewczyny, toczony pomiędzy Krakowiakami z Mogiły (dziś Nowa Huta) i Góralami. Spór toczy się o córkę młynarza, Basię, zakochaną w Stachu, w którym potajemnie kocha się także macocha Basi, Dorota. Powodowana zazdrością obiecuje rękę swojej pasierbicy i jednocześnie rywalki Góralowi Bryndasowi. Odrzucony przez Basię Bryndas wraz z Góralami mści się na mogilanach porywając bydło ze wsi. Dochodzi do bójki pomiędzy Krakowiakami i Góralami. Rozjemcą zostaje ubogi student Bardos, który za pomocą machiny elektrycznej (sic!) inscenizuje „cud mniemany”, godząc tym samym obie zwaśnione strony. Dorota w końcu przyzwala na ślub Basi ze Stachem, a pogodzeni Krakowiacy i Górale wspólnie uczestniczą w tańcach i zabawach.

Spektakl bardzo się podobał, nagrodzony został owacjami na stojąco. Świetna gra aktorska, śpiew, choreografia, barwna scenografia, wszystko to sprawiło, że widzowie poczuli się jak w prawdziwym teatrze.

Dziękujemy Panu Michałowi Gogolewskiemu, wszystkim wykonawcom i realizatorom 🥰🥰🥰